YOU ARE HERE: Home Regiment Members Senior Officer Profiles

Senior Officer Profiles

Officers Of The 2nd / 3rd Australian Light Anti-Aircraft Regiment

Lt.-Col. John William Rhoden
Commanding Officer

 

Service Number

Date of Birth

Place of Birth

Date of Enlistment

Place of Enlistment

Date of Discharge

Rank at Discharge

Posting at Discharge

WW2 Honours / Gallantry

Prisoner of War

VX13726

13 September 1903

Essendon

30 April1940

Caulfield

14 November 1945

Lt. Colonel

2/3 Aust. LAA Regt

None for display

No

Capt. Allan Foreman Young
Adjutant


Service Number

Date of Birth

Place of Birth

Date of Enlistment

Place of Enlistment

Date of Discharge

Rank at Discharge

Posting at Discharge

WW2 Honours / Gallantry

Prisoner of War

VX95

20 October 1905

Box Hill

17 October 1939

South Melbourne

2 April 1946

Lt. Colonel

53 Aust. AA Regt

None for display

No

 

 

 

 

 

 

 

 

Capt. Alan Michaelis, Quartermaster


Service Number

Date of Birth

Place of Birth

Date of Enlistment

Place of Enlistment

Date of Discharge

Rank at Discharge

Posting at Discharge

WW2 Honours / Gallantry

Prisoner of War

VX47597

16 June 1899

Sydney

Unknown

Unknown

5 August 1944

Captain

38 Aust. Inf. Battalion

None for display

No


Capt. Patrick Gavan Hayes
Regt. Medical Officer


Service Number

Date of Birth

Place of Birth

Date of Enlistment

Place of Enlistment

Date of Discharge

Rank at Discharge

Posting at Discharge

WW2 Honours / Gallantry

Prisoner of War

VX48422

5 March 1907

Welshpool, Vic

26 July 1940

Caulfield

5 December 1945

Major

AAMC ATTD LTA/A Regt

None for display

No

Major John Alexander Hipworth
Commanding Officer
7th Battery


Service Number

Date of Birth

Place of Birth

Date of Enlistment

Place of Enlistment

Date of Discharge

Rank at Discharge

Posting at Discharge

WW2 Honours / Gallantry

Prisoner of War

VX48009 (V81763)

18 May 1898

Mathoura, NSW

23 July 1940

Caulfield

1 September 1945

Lt. Colonel

113 Anti-Aircraft Regt

None for display

No

Major Phillip William Clifford Stokes
Commanding Officer
8th Battery


Service Number

Date of Birth

Place of Birth

Date of Enlistment

Place of Enlistment

Date of Discharge

Rank at Discharge

Posting at Discharge

WW2 Honours / Gallantry

Prisoner of War

VX47598

25 October 1905

North Melbourne

19 July 1940

Caulfield

3 October 1946

Lt. Colonel

2/3 Aust. LAA Regt

None for display

No

 

 

 

 

 

 

 

 

Major Clive Loch Hughes-Hallett
Commanding Officer
9th Battery


Service Number

Date of Birth

Place of Birth

Date of Enlistment

Place of Enlistment

Date of Discharge

Rank at Discharge

Posting at Discharge

WW2 Honours / Gallantry

Prisoner of War

VX14465

23 May 1904

Littlehampton, U.K.

7 May 1940

Caulfield, Victoria

13 October, 1944

Lieutenant Colonel

3 LAA Regiment

None for display

No

Capt. Bertram Allan Baglin
Battery Captain
7th Battery

Service Number

Date of Birth

Place of Birth

Date of Enlistment

Place of Enlistment

Date of Discharge

Rank at Discharge

Posting at Discharge

WW2 Honours / Gallantry

Prisoner of War

VX48177

8 December 1910

Ascot Vale

24 July 1940

Caulfield

20 May 1946

Lt. Colonel

55 Aust. AA Regt RAA

None for display

No

Capt. Francis Hollock Jorgensen
Battery Captain
8th Battery

Service Number

Date of Birth

Place of Birth

Date of Enlistment

Place of Enlistment

Date of Discharge

Rank at Discharge

Posting at Discharge

WW2 Honours / Gallantry

Prisoner of War

VX48756

20 July 1902

Bendigo

3 August 1940

Caulfield

11 February 1945

Major

56 Anti-Aircraft Regt.

None for display

No

Capt. Athelstane Garfield Margetts
Battery Captain
9th Battery

Service Number

Date of Birth

Place of Birth

Date of Enlistment

Place of Enlistment

Date of Discharge

Rank at Discharge

Posting at Discharge

WW2 Honours / Gallantry

Prisoner of War

VX47987

3 August 1908

Waratah, Tasmania

23 July 1940

Caulfield

19 May 1945

Lt. Colonel

3 LAA Regt

None for display

No

 

   
 

Signals Section

 

Signals Section was formed as part of the 1st Australian Corps of Signals at Seymour on 19 June 1940, and was comprised of a lieutenant and 39 other ranks, mainly from New South Wales.

On 20 December 1943, under the command of Lieutenant NJ Traynor, it joined the Regiment and embarked for the Middle East on HMT Mauretania on the 29th.
In April 1941, the Section proceeded with the rest of RHQ to join the Desert Force at Abu Haggag. In June it moved further west to Sidi Barrani as part of 'Operation Battleaxe'.
The Section did not operate as originally planned in the Western Desert, but worked mainly with the R.A.F. Desert Air Force, and also with the 4th Indian Division, the Polish Brigade and the Durham Light Infantry Battalion.

In July 1941, RHQ, including the Signals and the Workshops Sections, moved to Hill 95 Camp in Palestine and remained there until February 1942, when it embarked for Australia on HMT Andes, with Signals Section under the command of Lieutenant LR Williams.

Whilst some members were transferred to the newly formed 2nd / 4th Light AA Regiment, the majority saw service in Western Australia providing communications for the Catalina flying boats on the Swan River and R.A.A.F./U.S.A.F. bases at Pearce & Geraldton.

When the Regiment was disbanded in July 1943, the Signals Section was attached to 109 Aust Light AA Regiment. The section was disbanded in Sept 1943 and the men transferred to the newly-created 102 Aust Composite AA Regt's Signals Section.

 

Workshops Section

 When transferred to the Regiment in December 1940, Workshops Section comprised only twelve men under the command of Capt Roy Massina. Lt. George Wiley was in charge of the Section when it arrived in Palestine in January 1941. Captain W Beaurt replaced Wiley as the officer in charge of the Section until the Regiment returned to Australia in February 1942.  

The section usually had a complement of between 30 and 40 men.